سردار سرتیپ دکتر عبدالرضا ناظری فرمانده انتظامی استان کرمان به مناسبت هفته ناجا در تاریخ 28/07/1399 در برنامه ویژه خبری شبکه سیما حضور یافت و بیان داشت: هفته ناجا امسال به دلیل تقارن این روز با ایام اربعین حسینی و دیگر مناسبت های مذھبی پایان ماه صفر، از 27  مهر ماه آغاز و تا 2 آبان ماه ادامه دارد. ما شروع هفته ناجا را با آغاز ماه ربیع الاول به فال نیک گرفته و امیدواریم که این ماه، که ماه شادی و سرور ائمه معصومین (ع) است با رفع بیماری منحوس کرونا، مجدداً شادی و خوشحالی و تندرستی به تمام جهان به خصوص مردم عزیز کشورمان همراه شود.

دکتر ناظری در ادامه بیان داشت: هفته ناجا سال جاری به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا در جامعه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار می گردد. امسال نیروی انتظامی همگام با تمام ملت ایران به خصوص در راستای مقابله و پیشگیری از ویروس کرونا، همگام با مدافعان سلامت، شعار «باهم برای امنیت و سلامت» را انتخاب نموده است. که انتخاب این شعار خود هوشمندانه و دارای مفاهیم و معانی عمیقی است. در متون دینی و اسلامی ما تأکید زیادی بر اهمیت دو مفهوم امنیت و سلامت شده است  که این دو مقوله را هیچ گاه از هم جدا ندانسته، بلکه آنها را در هم تنیده و لازم و ملزوم هم بر شمرده است.

ایشان با ابراز تأسف شدید از جان باختن روزانه حدود 250 نفر بر اثر کرونا در کشور، مردم را به رعایت کامل و مستمر دستورالعمل‌های بهداشتی دعوت کرد. تأمین امنیت و سلامت دو رویکرد جدی پلیس است و تحقق این مهم در گرو مشارکت عمومی و احساس مسئولیت آحاد مردم است.

فرمانده انتظامی استان کرمان بیان داشت: تحقق امنیت پایدار نیازمند سلامت آحاد افراد جامعه است بر همین اساس امنیت و سلامت پلیس، فدای امنیت و سلامت مردم است. نیروی انتظامی آمادگی کامل خود را در بحث مقابله با قانون شکنان حوزه پیشگیری و مقابله با اپیدمی کرونا را دارد و ما اعلام می کنیم هر فردی که امنیت سلامت جامعه را مخدوش کند، نیروی انتظامی مقتدرانه با آنها مقابله می کند و در کنار پاسداران سلامت با نثار جان خود ایستاده است. نیروی انتظامی با تمام توان، تجهیزات و امکانات در راستای فرامین فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی) به منظور حفظ و صیانت از سلامت هموطنان گرانقدر در کنار جامعه پزشکی و ستاد ملی مقابله با ویروس منحوس کرونا مجدانه فعالیت می کند.

سردار ناظری در ادامه به تشریح اقدامات فرماندهی انتظامی استان کرمان از زمان شیوع ویروس کرونا در راستای پیشگیری از این ویروس منحوس پرداخت.

 در اختیار گذاشتن مراکز درمانی ناجا با تمام ظرفیت های خود به خصوص کادر درمانی و پزشکی

 • حفاظت از بیمارستان در روزهای اول در مقابل با هجوم مردم در بحث کرونا
 • برخورد با محتکرین وسایل درمانی و بهداشتی و کشف اقلام در این حوزه و تحویل به شبکه بهداشت
 • اجرای فاصله گذاری اجتماعی با اجرای محدودیت های اجتماعی با کمترین تنش
 • رصد و کنترل فضای مجازی برای مقابله با شایعه های مرتبط با اخبار کذب کرونا (شناسایی و تشکیل 54 پرونده، 25 تذکر تلفنی
 • تولید 20 مورد محتوی آموزشی و آگاه سازی در حوزه کرونا و انتشار در 30 وب سایت و کانال خبری
 • راه اندازی قرارگاه بهداشت و درمان امام رضا (ع) در راستای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا
 • توزیع 7 مرحله اقلام بهداشتی ویژه پیشگیری از بیماری کرونا، شامل؛ تعداد 129 هزار دستکش از ابتدای طرح تا کنون، تعداد 144 هزار عدد ماسک و 48 هزار محلول ضدعفونی کننده دست
 • تهیه 1050 بسته معیشتی و اهدا به نیازمندان تحت عنوان پویش همدلی و کمک های مؤمنانه
 • ارائه آموزش های لازم به منظور پیشگیری از بیماری کرونا و همچنین توزیع 3000 عدد بروشور آموزشی
 • ضد عفونی و گندزدایی یگان های انتظامی و معابر سطح شهر و همچنین ضد عفونی خودروهای حمل متهم، تحت نظرگاه و بازداشتگاه
 • راه اندازی نقاهتگاه 150 تخت خوابی برای استفاده کارکنان و مردم در محل سالن پاس

فرمانده انتظامی استان کرمان بیان داشت: با توجه به افزایش اپیدمی موج سوم کرونا و همچنین تلفات روزانه 250 مورد از هموطنانمان، همچنین مطالبات مردمی به نظر می رسد بایستی ضوابط و مقررات شدیدتری برای کسانی که این پروتوکل ها را رعایت نمی کنند انجام بپذیرد و پلیس آماده است مقتدرانه با این افرادی که امنیت سلامت جامعه را مخدوش کند مقابله کند و دیگر دوره خواهش و تمنا به اتمام رسیده است.

 سرتیپ دوم دکتر عبدالرضا ناظری سپس به تبیین روز شمار هفته ناجا سال 1399 پرداخت و بیان داشت: ما در طول  هفته ناجا، برنامه های مطلوب و کیفی را برنامه ریزی و برخی از آنها را اجرا کرده و برخی نیز تا پایان هفته ناجا نیز انجام می پذیرد.

در اولین روز هفته ناجا با شعار «حفظ ارزشها، ولایت مداری، پلیس تراز انقلاب اسلامی» آغاز کردیم. یکی از ‌مهم‌ترین وظایف نیروی انتظامی، حفظ ‌ارزش‌های اسلامی در جامعه است. تمام سعی پلیس این است که در قالب پلیس در تراز انقلاب اسلامی خدمتگزار مردم بوده و در کنار آن، پایه‌های دینی و اعتقادی خود را نیز تقویت کند.

نیروی انتظامی افتخار‌ می‌کند که از نعمت ولایت بعنوان فرمانده کل قوا برخوردار است. البته این نعمت مختص همه نیروهای مسلح است و افتخار بزرگی در شغل با عظمت انتظامی که به صورت مستقیم زیر نظر و فرماندهی ولی فقیه، حکیم و شجاع است. شاکله نیروی انتظامی بر مبنای ولایت مداری شکل گرفته است.

دومین روز هفته ناجا به شعار «اقتدار توام با رفت، هوشمند سازی، خدمت صادقانه» نامگذاری شده است. قدرت، مشروعیت و محبوبیت سه مؤلفه نیروی انتظامی در انجام مأموریت‌هایش محسوب می‌شود. مردم به صداقت، رأفت، خدمت و اقتدار پلیس ایمان دارند و ما امروز با یک‌پلیس مقبول و محبوب در کشور مواجه هستیم و از سوی دیگر معتقدیم که امروز سرمایه اجتماعی پلیس در حال افزایش است. به طوری که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در بیانات مختلف تأکید بر اقتدار توأم با رأفت در نیروی انتظامی داشته و در این زمینه می فرمایند: «نيروى انتظامى مظهر اقتدار‌‌‌‌‌‌، رحمت و عطوفت نظام است».

نیروی انتظامی در مقابله با قانون‌ستیزان، هنجارشکنان و عوامل مخل نظم و امنیت جامعه چه در فضای حقیقی و مجازی مقتدرانه ایستاده و مقابله می کند. همانطور که قبلاً هم اعلام کردم امنیت مردم خط قرمز نیروی انتظامی است و در برخورد با جرائم و به ویژه جرائم خشن، همچنین متخلفان و کسانی که قصد بر ھم زدن آرامش و امنیت جامعه را داشته باشند، به شدت برخورد خواهیم کرد و هیچ گونه مماشاتی نداریم..

پلیس خادم مردم و قانونمندان است و با رحمت و عطوفت با آنها رفتار می کند و این فرمایش مقام معظم رهبری را سرلوحه کار خود قرار داده و تمام سعی همکاران ما در این است که در چارچوب پلیسی با ارزش های ایرانی- اسلامی حرکت کنیم و در مقابله قانون شکنان و مخلان نظم و امنیت به خصوص ارازل و اوباش با اقتدار ایستاده و حاضریم جان خود را در این راه تقدیم کنیم تا خدشه ای به امنیت و آسایش مردم وارد نشود.

سومین روز هفته ناجا با عنوان «مشارکت عمومی، پیشگیری اجتماعی، توسعه امنیت» نامگذاری گردیده است.

امنیت محصول خرد و تلاش جمعی است. در حوزه امنیت با مشارکت مردم، سازمان ها و نهادها می توانیم در پیشگیری از جرائم، آسیب های و ناهنجاری های اجتماعی گام برداشته و باهم برای امنیت و سلامت پایدار تلاش کنیم. چون جرم و جنایت ریشه در مردم و جامعه دارد پس پلیس برای مهار و کنترل آن، نیازمند مشارکت عموم مردم است. مشارکت مستمر شهروندان می­تواند باعث افزایش امنیت بیشتر، کیفیت زندگی بهتر و سالم­تر، انسجام اجتماعی در حوزه رعایت تندرستی و سلامتی شود‌‌‌‌.

چهارمین روز هفته ناجا با شعار «امنیت اقتصادی، کمک به تولید، آسایش عمومی» همراه شده که در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری بر اهمیت اقتصاد و آن هم حمایت از اقتصاد داخلی است و سال 99 از طرف معظم له با عنوان جهش تولید نامگذاری گردیده است. امنیت اقتصادی یکی از اقسام مهم امنیت پایدار است که سهم مهمی در تأمین دیگر ابعاد امنیت ملی مانند ابعاد سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی دارد.

نیروی انتظامی، با تأسی از رهنمودها و بیانات مقام معظم رهبری و فرماندهی معزز کل قوا و بیانات ایشان در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و... نقش مهمی را در ایجاد امنیت برای تولید و اقتصاد و در نهایت تحقق فرمایشات معظم له ایفا می کند. پلیس امنیت اقتصادی شناسایی و برخورد با جرایم اقتصادی که باعث اختلال در نظم کشور می‌شود از مهم ترین وظایف آنهاست. پلیس امنیت اقتصادی در برخورد با فرار مالیاتی، پولشویی و جرائمی که دارای عنوان اقتصادی هستند کوشا است. همچنین جهت جلوگیری و مبارزه با قاچاق کالا، مجدانه تلاش می کند.

پنجمین روز هفته ناجا با شعار «آموزش همگانی، نظم و قانون مداری، فرهنگ ترافیک» نامگذاری شده است. پلیس همسو با سازمان های پیشگیری محور، اساس فعالیت های خود را برتوسعه ی امنیت و تلاش به منظور کاهش جرایم و آسیب های اجتماعی از مسیر فعالیت های آموزشی و پیشگیرانه در دو حوزه ی آموزش های حضوری و غیرحضوری بنا نهاده است. آموزش همگانی یکی از راه‌های اساسی تحقق پیشگیری اجتماعی است. پلیس نهادی است که توانسته در حوزه فرهنگ منشأ اثراث موثری در جامعه باشد. بدون شك يكي از ‏‏مهم‏تر‏‏ين راهكارها براي كاهش معضلات ترافيكي ايجاد تغيير در باورها و نگرش افراد و جهت دادن به رعايت رفتارهاي فرهنگي ترافيكي و در يك كلام ارتقاء سطح فرهنگ ترافيك جامعه است.

ششمین روز هفته ناجا به شعار «مرزبانی، ایثار و جوانمردی، همگامی با مرزنشینان» مزین شده است. هرچند که استان کرمان فاقد مرز مستقیم با کشورهای همسایه است ولی بدلیل مجاورت با استان های سیستان و بلوچستان و همچنین هرمزگان به نوعی به خاک ریز اول مقابله با تهدیدات‌‌، جرائم و آسیب های مرتبط با این حوزه تبدیل شده است‌. به نوعی که سالیانه مقادیر زیادی مواد مخدر‌‌، سوخت و کالای قاچاق توسط کارکنان خدوم این استان کشف می شود‌. اگر تلاش مجاهدان نیروی انتظامی استان کرمان در خاک ریز اول مقابله با این ناامنی و تهدیدات نبود‌‌، خیلی از این ناامنی ها و تهدیدات به راحتی به استان های مرکزی و حتی پایتخت وارد می شد‌. به همین منظور در استان کرمان از سال های دور شاهد تشکیل قرارگاه مقدم مرصاد در این استان شدیم‌.

هفتمین و آخرین روز هفته ناجا با شعار «سلامت خانواده، فضای مجازی پاک، جامعه امن» نامگذاری شده است.

  سردار ناظری بیان داشت پلیس هوشمند و هوشمند سازی پلیس از اولویت های اساسی ناجا است و نیروی پرافتخار انتظامی با بهره‌مندی از عنصر هوشیاری، هوشمندی، درک مقتضیات و الزامات مأموریتی در هر زمان و مکان هوشمند سازی خود را سر لوحه کار خود قرار داده است به طوری که حرفه‌ای‌گرایی و تقویت مهارت‌های علمی و تخصصی به‌عنوان دستور کار جاری این نیرو قرار دارد.

امروز ناجا بر اساس منویات مقام معظم رهبری سه خصوصیت «ایمان»‌‌‌‌‌‌، «اقتدار» و «هوشیاری» را به طور روز افزون در خود به وجود آورده و هر روز بر توفیق آن افزوده است.

ناجا همگام با تغییر و تحولات اجتماعی و رشد سریع تکنولوژی سعی کرده با‌‌‌‌‌‌ استفاده از فناوری‌های نوین و تجهیزات علمی پیشرفته، بروز و مدرن‌‌‌‌‌‌ در رصد، کشف و پیشگیری جرائم متناسب با انتظارات روز جامعه گام بردارد که هوشمندسازی یکی از آنها است به طوری که در این زمینه اقدام به راه اندازی قرارگاه طرح هوشمند سازی نموده است‌. و تاپایان سال 1400 به بخش عظیمی از این مهم ان شا الله دست می یابد.

در پلیس هوشمند ما به دنبال کاهش چشمگیر جرایم و آسیب‌‌های اجتماعی‌‌‌‌‌‌، ارتقای رضایتمندی مردم از پلیس و حرکت به سمت پلیس در تراز جمهوری اسلامی بر اساس افق تبیین شده در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی هستیم.

وی در ادامه به تشریح اهداف کلان هوشمند سازی در ناجا پرداخت و بیان داشت:

 • بهینه سازی مأموریت های پلیس
 • توانمد سازی کارکنان
 • تحول در ارائه خدمات
 • مشارکت دادن مردم در مأموریت های پلیس

 ایشان اهداف کاربردی هوشمند سازی را در ناجا برشمرد و بیان داشت:

 • اپراتور مجازی تلفن همراه پلیس
 • تعامل با شهروندان و غیر حضوری کردن خدمات (ایجاد اپلیکیشن پلیس من و درگاه اینترنتی و وب سایت های مختلف
 • تبادل الکترونیکی با سایر سازمان های کشور
 • کشف علمی جرم و استفاده از فناوری های نوین
 • هوشمند سازی تجهیزات در اختیار پلیس
 • رصد فضای مجازی و تسلط بر این حوزه
 • مدیریت هوشمند ترافیک (ITS)

 سردار دکتر ناظری اقدامات فرماندهی انتظامی استان کرمان در حوزه هوشمند سازی را چنین بیان داشت:

 • حرکت به سمت ایجاد یک دیتا سنتر مرکزی با ایجاد سامانه های تخصصی نظیر سامانه کاشف یا سرآمد اقدام به ایجاد ارتباط با بانک های اطلاعاتی سامانه های برون سازمانی جهت دریافت استعلامات آنلاین، تراکنش های مالی و انسداد حساب های مجرمین در ارتباط با قوه قضایی نموده
 • تولید و بهره برداری از بروز ترین دانگل ها و نرم افزارها سعی بر استخراج ادله دیجیتال و پی جویی علمی و هوشمند جرائم سایبری برای مقابله با مجرمین و ایجاد امنیت روانی برای کاربران فضای مجازی نموده که نتیجه این حرکت آگاهانه و هوشمندانه پلیس، کشف بیش از 90درصد جرایم سایبری
 • راه اندازی دوربین های نظارت شهری در تقاطع و میادین اصلی شهر (82 دستگاه)
 • راه اندازی سامانه پلاک خوان درون شهری کرمان (73 دستگاه)
 • راه اندازی مرکز مانیتورینگ پایش تصاویر نظارتی و پلاک خوان در پلیس راهور
 • راه اندازی سرور حقوق شهروندی به منظور تجمیع تصاویر کلیه تحت نظرگاه ها در ستاد استان
 • واگذاری 100 دستگاه دوربین البسه آنلاین و آفلاین به منظور مستند سازی اقدامات پلیس
 • عملیاتی کردن دو دستگاه خودروی پلاک خوان سیار پلیس آگاهی به منظور کشف خودروهای سرقتی و تحت تعقیب سطح شهر
 • تجهیز تمامی تحت نظرگاه ها و بازداشتگاه های استان به دوربین مدار بسته در راستای رعایت حقوق شهروندی
 • تهیه و تجهیز و تکمیل مراکز داده و سایت های پشتیبان مرکزی استانی در جهت پایداری سرویس ها
 • ایجاد زیرساخت های راه اندازی سامانه های مکان محور (GIS)، داشبرد فرماندهی و ....
 • ایجاد زیرساخت سامانه جامع بیومتریک
 • آموزش کاربران سیستم های جامع (راهبری و کاربری)
 • ایجاد سامانه نوبت دهی مراکز تعویض پلاک
 • راه اندازی سیستم ویدئو کنفرانس در کلیه شهرستان های تابعه
 • اجرای طرح تجمیع 110 و نصب سرور کالسنتر در مرکز 110 استان
 • اجرای طرح ترخیص خودرو از طریق دفاتر پلیس +10 در مرکز استان
 • اجرای طرح مکانیزه خدمت تشخیص هویت در مرکز استان
 • طرح ترخیص خودروهای در پارکینگ از طریق دفاتر پلیس خدمات الکترونیک انتظامی در مرکز استان اجرایی و به زودی در سایر شهرستان ها
 • بیش از 80 درصد صدور قبض های جریمه از حالت دستی و سنتی خارج و با دست افزار مخصوص اینکار به صورت برخط اجام می پذیرد
 • ایجاد مراکز هشدار الکترونیک (مها)
 • تشویق همشهریان به استفاده از سامانه ردیاب خودرویی جهت پیشگیری از سرقت
 • ایجاد سامانه پلیس من به منظور 1. ثبت نام الکترونیکی گذرنامه، 2. وضعیت خروج از کشور افراد دارای گذرنامه

وی در پایان این بحث بیان داشت: پلیس هوشمند ما به دنبال کاهش چشمگیر جرایم و آسیب‌‌های اجتماعی‌‌‌‌‌‌، ارتقای رضایتمندی مردم از پلیس و حرکت به سمت پلیس در تراز جمهوری اسلامی بر اساس افق تبیین شده در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

 سردار عبدالرضا ناظری ضمن گرامی داشت یاد و خاطره سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بیان داشت: روش و مکتب حاج قاسم را الگو و شاخص کار خود قرار داده یم. بارزترین ویژگی حاج قاسم ولایت پذیری و ولایتمداری ایشان است. * «ولایت فقیه» برجسته‌ترین فراز وصیت‌نامه مبسوط سردار سپهبد شهید سلیمانی است.

ایشان در ادامه به بیان قسمتی از سخنان شهید حاج قاسم در مورد نیروی انتظامی پرداخت و بیان داشت: حاج قاسم همیشه یار و همراه سربازان خود در نیروی انتظامی بود به طوری که ایشان بیان داشت: «نیروی انتظامی دارای جایگاه جهادی است» تأکید کرد: سه مولفه انقلاب اسلامی و نظام یعنی ؛ اقتدار، امنیت و آرامش به عملکرد این نیروی عظیم بستگی دارد. این سه مولفه مولفه‌های کوچکی نیستند و نیروی انتظامی مدافع این سه مولفه و عامل تحقق آن است.

وی با بیان این‌که «هیچ کدام از ارگان های نظامی از اثرگذاری ناجا در جامعه برخوردار نیستند» افزود: فراگیری گسترده و ارتباط مردمی مسئولیت سنگینی است و ناجا باید قدردان این مسئولیت باشد. سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی خطاب به فرماندهان و مسئولان ارشد ناجا بیان داشته است: اینکه امروز در این مسئولیت خطیر هستید توفیق بزرگی است. ناجا مسئولیت جهادی دارد و می‌تواند جامعه امروز ما را با انتقال فرهنگ اسلامی و ارزشی ارتقاء دهد.

در پایان این قسمت فرمانده انتظامی استان کرمان بیان داشت: ما افتخار می کنیم که سرباز ولایت و خدمتگزار مردم هستیم و این بالاترین مدال برای بنده و همه همکارانم در اقصی نقاط استان عزیزمان است.

سپس دکتر ناظری در ادامه برنامه به تشریح نقش قوای انتظامی در دوران دفاع مقدس پرداخت و بیان داشت: در طول دوران دفاع مقدس 126.000 از رزمندگان ناجا در جبهه های حق علیه باطل حضور داشتند و در این زمینه ناجا نزدیک به 8.000 شهید، 12.500 جانباز تقدیم این نظام مقدس نموده است. وی بیان داشت استان کرمان در دوران دفاع مقدس 157 شهید و 446 جانباز و 36 آزاده تقدیم این نظام نموده اند.

ایشان در ادامه به تشریح تفکیکی نقش قوای انتظامی (ژاندارمری، شهربانی و کمیته) در دوران دفاع مقدس پرداخ و بیان داشت:

اهم محورهای عملکردی ژاندارمری کرمان در دوران دفاع مقدس

 • ‌‌ تأمين امنيت مرزها، روستاها و جاده‌ها (گشت جندالله)؛
 • ارسال ‌‌‌‌کمک‌های ‌کارکنان (جنسی، نقدی، اهدای خون) به جبهه‌های جنگ
 • جذب، آموزش و اعزام مشمولین به جبهه‌های جنگ
 • فراخوان مشمولین منقضی خدمت برای اعزام به جبهه‌های جنگ
 • تهیه کامیون برای اعزام کمک های مردمی برای رساندن به دست رزمندگان اسلام
 • ‌‌ايفاي نقش در 132 مورد درگيري مرزي با عراق قبل از شروع سرتاسری جنگ؛
 • ‌‌ درگيري با اشرار مسلح در نقاط مختلف كشور مخصوصاً در مناطق مرزي و اشرار خیز؛
 • ‌‌ مبارزه با قاچاق كالا و مواد مخدر؛
 • ‌‌ حضور 32 گردان رزمي و مرزي در خط مقدم جبهه‌ها
 • ‌‌ شركت در عملیات متعددی ازجمله اروند، هويزه (نصر)، ضربت ذوالفقار، توكل، ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، بيت القدس، محرم، والفجر 4، كربلاي 5 و 6

وظایف شهربانی در زمان جنگ

* پلیس در زمان جنگ تحمیلی علاوه بر انجام وظیفه اصلی‌اش که تأمین امنیت داخل شهرها بود، با شور و شوق به مناطق رزم اعزام می‌‏شد و حماسه می‏‌آفرید و شهادت‏‌های خونین را پذیرا می‌‏شد. هم در تخصص خود، هم در مقابله با معاند داخلی و منافقین، تروها، منافقین و ... هم در جبهه‌های جنگ خوش درخشیدند تا آنجا که روز شکست حصر آبادان (پنجم مهر ماه) به دلیل رشادت‏‌های فراوان نیروهای شهربانی، روز پلیس نام گرفت.

* حماسه‌های رزمندگان شجاع آبادان در پاییز 59 در مقابله با دشمن بعثی در کوی ذوالفقار که با شجاعت تمام دشمن را از منطقه آبادان راندند، سال‌ها زبانزد خاص و عام بود.

 

اهم محورهای عملکردی شهربانی استان کرمان در دوران دفاع مقدس

 • تأمين امنيت در شهرها بالأخص مناطق جنگي در هنگام خاموشي شبانه؛
 • ‌‌ پيشگيري از وقوع سرقت در هنگام بمباران و موشک‌باران شهري؛
 • ‌‌ محافظت از شخصیت‌ها و اماكن مهم و داراي طبقه‌بندی امنيتي؛
 • ‌‌ مبارزه با قاچاق كالا و مواد مخدر؛
 • جذب کمک‌های مردمی و ارسال آن به مناطق عملیاتی و جنگی؛
 • کنترل خاموشی منازل در در هنگام خاموشي شبانه؛
 • ‌‌ اعزام هفده دوره از كاركنان شهرباني به جبهه‌های جنوب و پانزده دوره به كردستان و اعزام سه دوره صاحبان حرف به جبهه از طريق سپاه و ارتش؛
 • ‌‌ شركت مؤثر كاركنان شهرباني در مقابله با هجوم دشمن به‌ویژه به آبادان در پنجم مهر 1359 و دادن شهداي متعدد و نام‌گذاری اين روز به‌عنوان روز پليس؛
 • ‌‌ اعزام يك گردان 360 نفرِ از كاركنان شهرباني به جبهه اروندرود؛
 • ‌‌ تشكيل تيپ ايثار در سال 1365

اهم محورهای عملکردی کمیته انقلاب اسلامی کرمان در دوران دفاع مقدس

 • ‌- مبارزه و درگيري با گروه‌های معاند به‌ویژه منافقین کوردل و گروه‌های چپ‌گرا و جریان‌های جدایی‌طلب مثل خلق عرب، خلق تركمن، خلق بلوچ و...؛
  • انتظامات شهرهایی که بمباران می‏شدند؛
  • امنیت راه‏های خروجی شهرها؛
  • حفاظت اموال مردم، حراست از منازل خالی از سکنه؛
  • کمک به مجروحین و مصدومین؛
  • انتقال مردم به نقاط امن؛
  • حمل و نقل مسافران، ارزاق و موارد مورد نیاز مردم؛
 • ‌- كشف و خنثی‌سازی كودتاي نوژه همدان؛
  • ارسال ‌‌‌‌کمک‌های ‌کارکنان (جنسی، نقدی، اهدای خون) به جبهه‌های جنگ
 • ‌- اجراي طرح‌های (كنترل جمعيتی) مالك و مستأجر، شهيد رجايي و وال عادیات؛
 • ‌- تشكيل قرارگاه عملياتي محمد رسول‌الله (ص) و اعزام نيرو به مرزهاي شرقي كشور؛
 • ‌- تشكيل گردان موسي بن جعفر (ع) در تاریخ‌های 23/7/59 و 28/2/62 و اعزام نيرو به خرمشهر و جبهه‌های غرب كشور؛
 • ‌- تشکیل تیپ قوامین در تاریخ 10/12/64 و اعزام نیرو به جبهه‌های جنوب و غرب؛
 • ‌- تشكيل لشگر 28 روح‌الله متشكل از دو تيپ موسي بن جعفر (ع) و قوامين؛
 • ‌- شركت در عملیات هويزه، توكل، ثامن‌الائمه، والفجر 4، عمليات نامنظم فتح 6 و 7، كربلايي 4 و 5، بیت‌المقدس 4 و مرصاد
  • همکاری با اردوگاه جنگ زده ایجاد شده در استان کرمان
  • همکاری با معراج شهدا.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

اندیشکده نظم و امنیت استان کرمان در مکان دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان کرمان واقع شده است.
آدرس این اندیشکده: کرمان- بلوار جمهوری، چهار راه فرهنگیان، ابتدای بلوار امام رضا، دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان کرمان

تلفن تماس: ٢١٨٥٩٢٧-٠٣٤نمابر:٣٢١١١١٠١

 

 

تمامی حقوق متعلق به دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان کرمان میباشد.    Copyright © 2016 ana-kerman.ir

 

 

 

Template Design:Dima Group

Back to Top